Odkryto nowe właściwości najrzadszego atomu na Ziemi
Dodane przez The_Labochem dnia Wrzesień 13 2013 20:19:17
Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził serię przełomowych eksperymentów w celu ustalenia struktury astatu, najrzadziej występującego naturalnie pierwiastka na Ziemi – informuje portal Phys.org Wyniki eksperymentów mogą prowadzić do opracowania lepszych metod walki z nowotworami.
- Astat jest szczególnie interesujący, ponieważ jego izotopy są potencjalnymi kandydatami do stworzenia nowego typu radioterapii nowotworowej – powiedział profesor Andrei Andreyev, inicjator projektu. Badacze ustalili, jaka energia potrzebna jest do stworzenia jonów astatu, który był ostatnim pierwiastkiem, dla którego ta wielkość nie była ustalona.
- Eksperyment pomoże również w przewidywaniu fizycznych i chemicznych właściwości ciężkich pierwiastków, w szczególności odkrytego niedawno pierwiastka nr 117 - dodał prof. Andreyev.
Czas i zakres rozpadu astatu są idealne do przeprowadzania precyzyjnie wycelowanych naświetlań w terapii nowotworowej. Okres jego połowicznego rozpadu wynosi zaledwie 8,1 godziny.
Astat jest radioaktywnym pierwiastkiem z grupy fluorowców o liczbie atomowej 85. Jego istnienie przewidział już Mendelejew podczas tworzenia układu okresowego pierwiastków, ale oficjalne odkrycie nastąpiło dopiero w 1940 roku.(www.odkrywcy.pl)