Sprawdź, czy twój alkohol truje
Dodane przez The_Labochem dnia Sierpień 22 2013 21:13:30
Studenci z Uniwersytetu Gdańskiego (UG) i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego postanowili opracować sposób na sprawdzenie, czy alkohol etylowy nie został zanieczyszczony niebezpiecznym dla zdrowia metanolem. W tym celu wykorzystują specjalnie zmodyfikowane bakterie.
Pomysł szóstki studentów z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed wydaje się być bardzo prosty. Planują oni pobrać fragment DNA od bakterii, która reaguje na zetknięcie się ze szkodliwym metanolem, zmodyfikować ten wycinek kodu i wszczepić go innemu mikrobowi, którego następnie będą używać do testowania składu alkoholu.
– Nasz projekt opiera się na wykorzystaniu naturalnie występującej bakterii będącej metylotrofem, czyli inaczej mówiąc wykorzystującej związki jednowęglowe jako źródło węgla – opisuje Paweł Przygocki, jeden ze studentów prowadzących badania. – Bakteria ta, w obecności metanolu w środowisku, produkuje enzym - dehydrogenazę metanolową. Regulacja produkcji tego enzymu odbywa się dzięki obecności tzw. promotora - fragmentu DNA zależnego od metanolu.
Po wycięciu promotora, studenci połączą go z innym fragmentem DNA kodującym barwnik. Tak stworzony odcinek kodu przeniosą do cząsteczki DNA, zwanej plazmidem, którą można wszczepić kolejnemu mikrobowi.
– Bakteria, do której mamy zamiar przenieść plazmid musi wykazywać się zwiększoną odpornością na etanol, ponieważ w założeniu będziemy testować próbki w dużo wyższym stężeniem etanolu, niż metanolu. Etanol jest bardzo nieprzyjaznym środowiskiem dla bakterii, więc prędzej czy później na pewno umrą. Niestety nie jesteśmy w stanie ocenić ich czasu przeżycia w etanolu na tym etapie badań – opisuje Przygocki.
Studenci mają zamiar stworzyć roztwór z tymi zmodyfikowanymi mikrobami. Ten natomiast po dodaniu do alkoholu, który zawiera domieszkę metanolu, zmieni kolor. Dzięki tej prostej metodzie będzie można szybko sprawdzić, czy dany trunek można spożywać bezpiecznie. Jednak do zakończenia badań jeszcze daleko, a studenci potrzebują wsparcia finansowego.
– Obecnie powielamy metodą PCR fragment genu będący promotorem. Na bieżąco szukamy sponsorów i wsparcia, abyśmy mogli dalej realizować nasz projekt – dodaje Przygocki.
Finansowo wesprzeć polskich studentów można na stronie serwisu Polak Potrafi.(www.odkrywcy.pl)