LaboChem
Strona Główna ˇ Doświadczenia ˇ Forum ˇ LinkiNiedziela, Styczeń 20, 2019
Nawigacja
Strona Główna
Doświadczenia
Forum
Linki
Kontakt
Galeria
Szukaj
FAQ
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 32
Najnowszy Użytkownik: AngelOrits
Banery
stat4u Bezpieczna strona 75823363331670390232.jpeg
Kopernik - najnowszy pierwiastek chemiczny
Newsy Nowy pierwiastek, odkryty przez międzynarodowy zespół naukowców, oficjalnie nosi nazwę Copernicium. Nazwa, zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej, obowiązuje formalnie od 537. urodzin astronoma, czyli od 19 lutego.
O przyjęciu nazwy nowego pierwiastka o liczbie atomowej 112 - Copernicium (Cn), Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (International Union of Pure and Applied Chemistry) oficjalnie poinformowała na swojej stronie internetowej. Formalnie nazwa obowiązuje od 19 lutego 2010 r.Odkrywcy nowego pierwiastka, międzynarodowy zespół naukowy pod kierownictwem prof. Sigurda Hofmanna, byli zarazem pomysłodawcami nadania mu nazwy związanej z postacią Mikołaja Kopernika. Oświadczenie skierowane do Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej z wyrazami poparcia dla tego projektu wydała także w tym roku Rada Miasta Torunia.
Pierwiastek 112 został odkryty w 1996 r. przez międzynarodowy zespół naukowców z Niemiec, Finlandii, Rosji i Słowacji pracujących na akceleratorze ciężkich jonów w Darmstadt (Niemcy). Jest to najcięższy pierwiastek w układzie okresowym - 277 razy cięższy od wodoru.
Stworzono go w procesie fuzji jądrowej - bombardując jądra ołowiu 208 jądrami cynku 70. Ponieważ pierwiastek ten rozpada się po ułamku sekundy, nie występuje w ogóle w naturze, a jego istnienie można udowodnić jedynie przy pomocy wyjątkowo szybkich i czułych metod analizy. W lipcu 2009 r. twórcy odkrycia zaproponowali, aby nazwą pierwiastka uhonorować Mikołaja Kopernika.Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC), to międzynarodowa organizacja zajmująca się przede wszystkim standaryzacją symboliki, nazewnictwa i wzorców wielkości fizycznych stosowanych przez chemików na całym świecie. Oprócz tego IUPAC zajmuje się koordynacją badań naukowych oraz organizacją międzynarodowych kongresów i konferencji o tematyce chemicznej. Organizacja powstała w 1918 w Londynie z inicjatywy towarzystw chemicznych z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, a rok później przystąpiła do tego grona Polska.(PAP) (www.odkrywcy.pl)
Prąd magnetyczny
Newsy Naukowcy odkryli magnetyczny odpowiednik elektryczności: ładunki magnetyczne mogą się zachowywać podobnie jak elektryczne - informuje "Nature". Zespół Stephena Bramwella z London Centre for Nanotechnology zajął się magnetycznymi monopolami, które występują tylko w specjalnych kryształach, znanych jako spinowy lód. Jak wykazali naukowcy, monopole mogą tworzyć "prąd magnetyczny" - podobny do elektrycznego. Zjawisko, nazwane po angielsku "magnetricity" może znaleźć zastosowanie w budowie komputerowych pamięci. Istnienie magnetycznych monopoli - magnesów o jednym tylko biegunie - analogicznie do ładunków elektrycznych, przewidywano już sto lat temu, jednak wcześniej nigdzie nie udawało się ich znaleźć. Ich odkrycie ogłosiły dopiero we wrześniu tego roku dwie działające niezależnie grupy badaczy. Monopole magnetyczne występują w kryształach "spinowego lodu", które składają się z piramidek naładowanych elektrycznie atomów (jonów). W bardzo niskich temperaturach powstają ładunki magnetyczne. Jeden z zespołów odkrył, że magnetyczne "nibycząstki" mogą się poruszać wspólnie tworząc "prąd magnetyczny"- tak jak ruch elektronów tworzy prąd elektryczny. Do badań wykorzystano subatomowe cząsteczki zwane mionami, które rozpadają się w ciągu milionowych części sekundy na inne cząstki subatomowe, jednak z kierunku, w jakim, poruszają się te cząstki można wnioskować o polach magnetycznych działających w bezpośrednim otoczeniu mionu. PMW (www.racjonalista.pl)
Ciasno w światłowodach
Newsy Naukowcy z australijskiego University of Adelaide dokonali odkrycia, które zmienia poglądy na, przynajmniej niektóre, właściwości światła. Uczonym udało się "ścisnąć" światło przepływające przez światłowód bardziej, niż wydawało się to możliwe.Światłowody działają jak rurociągi przesyłające światło. Nie mogą one jednak mieć nieskończenie małej średnicy. Gdy sięga ona kilkuset nanometrów, światłowód przestaje spełniać swoją rolę, gdyż światło zaczyna się w nim rozpraszać.Australijskim naukowcom udało się teraz "ścisnąć" światło w światłowodzie co najmniej dwukrotnie bardziej, niż było to osiągalne. Dokonali tego dzięki teoretycznym pracom opisującym zachowanie światła w nanoskali oraz wynalezieniu nowego typu światłowodu.
Dzięki temu możliwe będzie skonstruowanie doskonalszych narzędzi do przetwarzania danych w sieciach telekomunikacyjnych, nowych źródeł światła czy lepszych komputerów optycznych. Odkrycie pozwoli też użyć światłowody nie tylko w roli "rurociągów" ale również czujników, umożliwiających np. wykrywanie wirusa grypy na lotniskach, ułatwiających prace podczas procedury sztucznego zapłodnienia czy też informujących o korozji w poszczególnych elementach samolotu.(www.racjonalista.pl)
Piękny czarnobiały dinozaur
Newsy Naukowcy przedstawili bardzo wierną rekonstrukcję barw kolejnego opierzonego dinozaura. Zespół badaczy z Chin i USA, których artykuł o upierzeniu Anchiornis huxleyi ukazał się w ubiegłym tygodniu w “Science” osiągnął jeszcze lepsze wyniki niż ich koledzy, którzy zajmowali się Sinosauropteryx- pierwszym dinozaurem, u którego udało się określić barwę upierzenia. Badacze Anchiornis huxleyi mieli więcej skamieniałych piór z całego ciała zwierzaka, dzięki czemu ich rekonstrukcja jest dużo wierniejsza. W przypadku Sinosauropteryx naukowcy zdołali jedynie ustalić barwę grzbietu i ogona. Metoda ustalania barwy była taka sama. Naukowcy analizowali skamieniałe melanosomy, czyli organelle zawierające pigment zwany melaniną. Zespół zajmujący się piórami Anchiornis huxleyi był jednak dokładniejszy i zdołał uzyskać więcej informacji. Kolory naukowcy ustalali porównując budowę melanosomów z piór dinozaurów z melanosomami współczesnych ptaków. Anchiornis huxleyi jest znany nauce dopiero od niedawna. Gdy zespół badający jego pióra zaczynał swoja pracę w 2008 r., gad nie miał jeszcze nawet nazwy gatunkowej. Teraz zaś należy do niezwykle małej grupy dinozaurów, które możemy przedstawić w prawdziwych barwach. (www.racjonalista.pl)
Internauta prawie jak astronauta
Newsy Już od początku lutego wszyscy chętni będą mogli zajrzeć za pośrednictwem Internetu na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kamery we wnętrzu Stacji mają być uruchamiane w godzinach pracy astronautów, zaś dostarczeniem nagrywanych przez nie filmów na Ziemię zajmie się NASA. Planowane uruchomienie publicznego dostępu do obrazu z kamer będzie rozszerzeniem udostępnionej w marcu 2009 r. usługi. Początkowo internauci mogli oglądać stację od zewnątrz, a także obserwować Ziemię z kamer zainstalowanych na zewnątrz ISS. Przedstawiciele NASA planują, że oglądanie streamingu z pokładu Stacji będzie możliwe w godzinach pracy jej mieszkańców. Planowane jest także udostępnienie relacji na żywo z operacji przyłączania się statków kosmicznych do doków ISS.www.racjonalista.pl

Nowa usługa będzie dostępna pod adresem http://www.nasa.gov/station.

Przeciwminowe bakterie
Newsy Choć produkcja i ustawienie pojedynczej miny przeciwpiechotnej kosztuje zaledwie kilkadziesiąt dolarów, jej usunięcie jest znacznie droższym i trudniejszym przedsięwzięciem. Na szczęście detekcja pozostawionych w ziemi ładunków może być już niedługo znacznie prostsza. Wszystko dzięki specjalnemu szczepowi bakterii opracowanemu przez badaczy z Uniwersytetu w Edynburgu.Zespół studentów pod opieką dr. Alistaira Elficka wykorzystał do realizacji swojego projektu bakterie Rhodococcus rhodochrous. Młodzi naukowcy zmodyfikowali je tak, by wytwarzały światło w reakcji na obecność trinitrotoluenu (TNT) - związku używanego w większości konwencjonalnych ładunków wybuchowychSwoje właściwości bakterie opracowane na szkockiej uczelni zawdzięczają zmodyfikowanemu genowi kodującemu enzym zdolny do rozkładania TNT. Naturalną wersję tej sekwencji wzbogacono o zaprojektowany komputerowo i zsyntetyzowany in vitro promotor, czyli sekwencję decydującą o jej aktywności. Dzięki zmianie budowy promotora udało się zwiększyć swoistość całego systemu, dzięki czemu nie daje on fałszywych sygnałów o wykryciu TNT np. w reakcji na wysokie stężenia azotanów. Problem taki pojawiał się w ostatnich latach podczas testowania kilku innych szczepów mikroorganizmów mających spełniać podobne zadania.Syntetyczny promotor i gen rozkładający TNT połączono z zestawem genów, których aktywność pozwala na wytwarzanie światła widzialnego. Ostatecznym efektem działania całego układu jest wyraźne, dostrzegalne gołym okiem świecenie w reakcji na obecność TNT w glebie.Jak ocenia dr Elfick, mikroorganizmy opracowane przez jego podopiecznych mogłyby być np. rozpylane z samolotów na pola minowe. Po kilku godzinach wystarczyłoby wykonać zdjęcia badanego obszaru i przekazać je oddziałowi saperów, którzy z łatwością namierzyliby miny i rozbroili je. Metoda taka byłaby bez porównania szybsza, tańsza i bezpieczniejsza od sposobów stosowanych obecnie, opierających się m.in. na wykrywaczach metalu, a nawet na metalowych tyczkach wbijanych w ziemię. Zdaniem kierownika projektu system opracowany przez jego podopiecznych wymaga jeszcze wielu poprawek. Gdyby jednak udało się doprowadzić wynalazek do stanu używalności w warunkach polowych, jego stosowanie mogłoby oznaczać prawdziwy przełom w walce o rozbrojenie pól minowych w wielu krajach świata.
(www.racjonalista.pl)

Izolator lepszy od próżni
Newsy Próżnia jest powszechnie uznawana za najdoskonalszy izolator. brak atomów powoduje, że ciepło jest bardzo słabo przewodzone. Jednak najnowsze badania pozwoliły naukowcom wpaść na trop materiału, który jeszcze słabiej przewodzi ciepło. Chodzi tutaj o warstwy fotonicznych kryształów przedzielonych próżnią. Ciepło może być transferowane pomiędzy materiałami poprzez konwekcję, przewodnictwo i radiację. Dwie pierwsze metody wymagają istnienia materialnego medium, zatem nie działają w próżni. jednak radiacja w postaci światła podczerwonego przemieszcza się w próżni, powodując np. powolne stygnięcie płynu w termosie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda pracujący pod kierunkiem Shanhuia Fana już w ubiegłym roku zaczęli zastanawiać się, czy istnieje lepszy izolator od próżni. Z ich teoretycznych wyliczeń wynikało, że mogą to być kryształy fotoniczne. Powstają one w naturze (np. opal), można je również wytworzyć w laboratorium. Ich szczególną cechą jest struktura o okresowo rozłożonym współczynniku załamania. Mamy w niej do czynienia z fotoniczną przerwą energetyczną, a więc nie przechodzi przezeń konkretna długość fali świetlnej. Uczeni odkryli, że struktura o grubości 100 mikrometrów, zbudowana z 10 warstw kryształów o grubości 1 mikrometra każda, pomiędzy którymi znajdują się 10-mikrometrowe obszary próżni, powoduje, że przewodnictwo cieplne jest o 50% mniejsze niż w przypadku zastosowania samej próżni. Dalsze badania dowiodły, że nie zależy ono od grubości warstw kryształów, ale od współczynnika załamania światła. Odkrycie to może mieć liczne zastosowania. Na przykład tam, gdzie energia słońca jest wykorzystywana do podgrzewania, przyda się materiał, który będzie przepuszczał światło widzialne, ale zatrzyma ciepło.(www.racjonalista.pl)
Paliwo z metanu
Newsy Odkrycie nowego układu katalitycznego umożliwiającego wydajną i tania transformację metanu (gazu) w metanol (alkohol) pozwoli na eksploatację małych złóż gazu, którego wydobycie obecnie było nieopłacalne. Co więcej, produkt będzie można użyć, jako paliwo alternatywne do ropy naftowej - informuje "Angewandte Chemie International Edition".Od lat naukowcy próbują stworzyć katalizator, który pozwoliłby na wydajną (również ekonomicznie) oraz prowadzoną w stosunkowo łagodnych warunkach termicznych syntezę metanolu z metanu. Z punktu widzenia chemicznego reakcja ta jest możliwa. Zostało to potwierdzone eksperymentalnie, lecz stosowany katalizator platynowy ulegał zniszczeniu podczas transformacji metanu w alkohol. Uniemożliwiało to ponowne użycie drogiego katalizatora, co radykalnie podnosiło koszt syntezy i praktycznie wykluczało jej zastosowanie na masową, przemysłową skalę. Dzięki badaniom prowadzonym przez niemieckich naukowców z Max-Planck-Institut, które były koordynowane przez profesora Ferdi Schueth'a, udało się opracować materiał katalityczny wielokrotnego użytku, zamieniający metan, paliwo gazowe - w płynne, którym bez problemów można napędzać pojazdy mechaniczne, bez dodatkowej instalacji CNG. Co więcej, proces zachodzi w stosunkowo niskiej temperaturze, co jest korzystne z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Jak to często bywa w nauce, jeden z ważniejszych elementów nowego, złożonego katalizatora - polimer o strukturze klatki - został odkryty przypadkowo, podczas zupełnie innych badań. Okazało się, że wprowadzenie platynowego katalizatora w strukturę polimeru utworzonego na bazie nitryli aromatycznych (ang. 2,6-dicyanopyridine), skutkuje powstaniem materiału, który wydajnie przetwarza metan w metanol. Jedna z metod otrzymywania nowego katalizatora opiera się na procesie o charakterze samoorganizacji, gdzie wprowadzone do reaktora wypełnionego oleum substraty, reagują ze sobą tworząc w pełni funkcjonalny, wielokrotnego użytku, układ katalityczny. Wprowadzając do reaktora metan pod ciśnieniem 40 barów, w temperaturze do 215 stopni Celsjusza, po około 3 godzinach uzyskuje się metanol. W trakcie reakcji zniszczeniu ulega zaledwie 5 do 10 procent katalizatora. Według naukowców, nowo opracowana metoda daje bezprecedensową szansę na wykorzystanie zasobów metanu zgromadzonych w małych złożach, których eksploatacja dotychczas była nieopłacalna. (www.racjonalista.pl)
Dodano!!!
UWAGA!!!
!!! W DZIALE FIZYKI DODANO NOWE DOŚWIADCZENIA !!!
ZAPRASZAM
Łatwiejsza produkcja biodegradowalnych plastików
Newsy Południowokoreańscy naukowcy z uniwersytetu KAIS oraz firmy LG Chem znacząco uprościli sposób produkcji przyjaznego dla środowiska polimeru, który nie powstaje z paliw kopalnych. Naukowcy w swoich pracach skupili się na polilaktydzie (PLA), w pełni biodegradowalnym polimerze otrzymywanym z surowców naturalnych. Dotychczas PLA powstawał w skutek dwustopniowej fermentacji oraz polimeryzacji. Są to procesy skomplikowane i drogie, co z kolei powodowało, że PLA nie mógł się rozpowszechnić. Koreańczycy wykorzystali zmodyfikowane bakterie E. coli dzięki którym proces produkcji PLA ogranicza się do jednego etapu. "Oznacza to, że bakterie E. coli są teraz w stanie efektywnie produkować polimery w czasie jednostopniowego procesu fermentacji. [...] Nowa technika może być użyteczna przy tworzeniu innych zmienionych genetycznie organizmów, które będą w stanie produkować różne, niewystępujące w środowisku polimery, dzięki procesowi fermentacji materiałów ze źródeł odnawialnych" - stwierdzili naukowcy.(www.racjonalista.pl)
970 milionów powodów, by... zostać chemikiem
Newsy Jak wiele związków chemicznych może zostać zsyntetyzowanych w odpowiednio zaopatrzonym laboratorium? Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Bernie, liczba takich substancji wynosi aż... 970 milionów .Ta astronomiczna liczba jest efektem symulacji przeprowadzonej przez Lorenza C. Bluma i Jeana-Louisa Reymonda , pracowników Wydziału Chemii i Biochemii Uniwersytetu w Bernie.Założenia projektu były proste. Jego celem było ustalenie liczby związków, które mogą zostać zsyntetyzowane z maksymalnie pięciu pierwiastków : węgla, azotu, tlenu, siarki oraz chloru. Dodatkowym warunkiem było występowanie w wirtualnej molekule maksymalnie 13 atomów każdego z pierwiastków. Oprócz tego konieczne było potwierdzenie, że każdy z hipotetycznych związków jest możliwy do zsyntetyzowania i na tyle stabilny, by możliwe było jego wykorzystanie.Efektem kalkulacji była właśnie oszałamiająca liczba 970 milionów substancji. Powstała w ten sposób baza danych (czy też, jak wolą ją nazywać autorzy, "przestrzeń chemiczna") jest rekordowo długą listą związków nadających się do wytworzenia i potencjalnego użycia np. w terapii. Co ważne, zawartość całej "przestrzeni" została opublikowana, dzięki czemu każdy zainteresowany badacz może z niej korzystać i wytwarzać opisane substancje.Wydaje się, że najważniejszym odbiorcą bazy stworzonej przez Bluma i Reymonda będą firmy farmaceutyczne. Dzięki orientacyjnym danym na temat właściwości "wirtualnych związków" ich pracownicy będą mogli przewidzieć, które substancje warto syntetyzować i badać w kierunku ich przydatności w leczeniu.(www.racjonalista.pl)
Strona 7 z 8 << < 4 5 6 7 8 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

AngelOrits
13/02/2018 15:30
ylqchqo http://www.witteduiven-kl
edingverhuur.nl/tweedehan
ds-omega-dames-142.html http://www.mcpmotorsport.
co.uk/hermes-bag-collecti
on-2017-859.asp http://www.klfloraldesign


SylviaMeW
11/09/2017 22:49
Thank you for sharing. I found college information which provides [b]Computer Programming & Information Technology[/b] [url=asa.edu]http://www.a
sa.edu/computer-programmi
ng-info-tech.asp[/url]


RichardDosy
31/07/2017 07:33
zazppov http://www.adidasstansmit
hbronze.fr/198-stan-smith
-noir-cdiscount.php http://www.digitalspot.it
/scarpe-supra-a-palermo-9
43.php http://www.blackhorsesv.i
t/914-adidas-


metallica
05/10/2010 15:00
Witam Wszystkich :>

The_Labochem
16/04/2010 18:48
Witam

Copyright © 2010 LaboChem Team

169040 Unikalnych wizyt

PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl