LaboChem
Strona Główna ˇ Doświadczenia ˇ Forum ˇ LinkiNiedziela, Styczeń 20, 2019
Nawigacja
Strona Główna
Doświadczenia
Forum
Linki
Kontakt
Galeria
Szukaj
FAQ
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 32
Najnowszy Użytkownik: AngelOrits
Banery
stat4u Bezpieczna strona 75823363331670390232.jpeg
Proton mniejszy niż myślano?
Jedna z atomowych "cegiełek" budujących wszechświat, proton, okazuje się być mniejsza niż wcześniej sądzono. Dowiódł tego eksperymentalnie międzynarodowy zespół uczonych, o czym poinformowano w "Nature". Nowy wynik badania stanowi wyzwanie dla teoretyków fizyki, wymaga bowiem potwierdzenia lub wykazania błędu pomiaru.
Promień protonu jest o cztery procent mniejszy, niż dotąd uważano - wskazują nowe badania. Jeśli doniesienie uda się potwierdzić, może się ono stać wyzwaniem dla współcześnie obowiązującej teorii, stanowiącej podstawę m.in. elektrodynamiki kwantowej (opisującej oddziaływanie elektromagnetyczne, wykorzystywane w wielu urządzeniach elektronicznych).
Protony wraz z neutronami tworzą jądra atomowe pierwiastków. Na nowo promień protonu zmierzył międzynarodowy zespół 32 fizyków, kierowany przez Randolfa Pohla z niemieckiego Instytutu im. Maxa Plancka. Naukowcy ci zaczęli swe prace, aby raczej "potwierdzić wiadome", niż powodować zamieszanie w ustalonej od lat teorii. Chodzi np. o tzw. model standardowy, na którym opiera się większość współczesnej teorii fizyki. W praktyce model standardowy pozwala tłumaczyć zasadę działania telefonów, rezonansu magnetycznego, laserów itp.
Nowe badania prowadzono na atomach wodoru, stanowiących od dawna coś w rodzaju punktu odniesienia podczas pomiaru protonów. Przewaga wodoru nad innymi pierwiastkami polega na jego prostocie: atom wodoru buduje bowiem tylko jeden elektron, krążący wokół jednego protonu. Pomiar przeprowadzono w szwajcarskim Instytucie Paula Scherrera. Uzyskano w nim co najmniej 10 razy bardziej dokładną wartość długości promienia protonu, niż w podobnych, wcześniejszych eksperymentach. Dokładność uzyskano, dzięki zastąpieniu obecnego w atomie wodoru elektronu - mionem. Jest to cząstka o wiele mniejsza, ale jednocześnie ponad 200 razy cięższa niż elektron. Fakt, iż mion posiada większą niż elektron masę sprawia, że krąży o wiele bliżej jądra atomu. Owa bliskość zwiększa siłę oddziaływania mionu z protonem i pozwala na dokładniejsze pomiary.
Problemem jest jednak fakt, że miony "żyją" zaledwie ok. dwóch milionowych części sekundy. Eksperyment z ich wykorzystaniem jeszcze do niedawna nie był wykonalny z technicznego punktu widzenia.
Prof. Anthony Thomas z Uniwersytetu Adelajdy uważa ten eksperyment za "niezwykły" - czytamy w serwisie "News in Science".
"Już samo wprowadzenie mionu na elektronową orbitę jest niesamowitą historią" - zaznacza Thomas. Według niego jest jednak za wcześnie, aby stwierdzić, na ile nowy wynik pomiaru protonu wpłynie na podejście do modelu standardowego w fizyce cząsteczek. Wynik należy jeszcze potwierdzić albo dowieść jego fałszywość. Mają w tym pomóc doświadczenia, planowane na "mionowym" atomie helu. (PAP) (www.odkrywcy.pl)
Komentarze
Kim11 dnia grudzień 15 2012 12:24:53
wedding dresses wedding dresses
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

AngelOrits
13/02/2018 15:30
ylqchqo http://www.witteduiven-kl
edingverhuur.nl/tweedehan
ds-omega-dames-142.html http://www.mcpmotorsport.
co.uk/hermes-bag-collecti
on-2017-859.asp http://www.klfloraldesign


SylviaMeW
11/09/2017 22:49
Thank you for sharing. I found college information which provides [b]Computer Programming & Information Technology[/b] [url=asa.edu]http://www.a
sa.edu/computer-programmi
ng-info-tech.asp[/url]


RichardDosy
31/07/2017 07:33
zazppov http://www.adidasstansmit
hbronze.fr/198-stan-smith
-noir-cdiscount.php http://www.digitalspot.it
/scarpe-supra-a-palermo-9
43.php http://www.blackhorsesv.i
t/914-adidas-


metallica
05/10/2010 15:00
Witam Wszystkich :>

The_Labochem
16/04/2010 18:48
Witam

Copyright © 2010 LaboChem Team

169036 Unikalnych wizyt

PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl